ABC Bezrobotnego


Kim jest osoba bezrobotna?
 
Ustawa wyraźnie wskazuje, że za osobę bezrobotną uważa się osobę, która pozostaje bez zatrudnienia, nie wykonuje żadnej pracy zarobkowej (umowy zlecenia, umowy o dzieło, świadczenie usług na podstawie umowy agencyjnej), jest gotowa do jej podjęcia w pełnym wymiarze czasu przewidzianym w danym zawodzie oraz jest zarejestrowana w PUP.
Bezrobotnym może być także osoba niepełnosprawna zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia co najmniej w połowie przewidywanego wymiaru czasu pracy.
Za osobę bezrobotną może być uznany także cudzoziemiec, obywatel jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub państwa, z którym Unia zawarła umowę o swobodzie przepływu osób, a także: osoba posiadająca status uchodźcy nadany w Rzeczypospolitej Polskiej, osoba posiadająca zezwolenie na osiedlenie się, a także posiadająca zgodę na pobyt tolerowany lub korzystająca z ochrony czasowej w Rzeczpospolitej Polskiej. 
 
Status osoby bezrobotnej
 
Status osoby bezrobotnej może zostać nadany osobie pełnoletniej, zarejestrowanej we właściwym ze względu na stałe lub czasowe zameldowanie Powiatowym Urzędzie Pracy, która nie przekroczyła wieku emerytalnego (kobiety 60 roku życia, mężczyźni 65 roku życia), i która w dniu rejestracji spełnia niżej wymienione warunki:

-nie nabyła prawa do renty inwalidzkiej lub emerytury, renty szkoleniowej czy socjalnej;
-nie pobiera świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, a także zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego;
-nie pobiera zasiłku stałego z Ośrodka Pomocy Społecznej;
-nie pobiera na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, świadczenia  pielęgnacyjnego lub dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego  wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu ustawowego okresu jego pobierania;
-nie jest właścicielem lub posiadaczem gospodarstwa lub nieruchomości rolnej o powierzchni przekraczającej 2 ha przeliczeniowe lub nie podlega ubezpieczeniom  emerytalnemu i rentowym z tytułu stałej pracy jako współmałżonek lub domownik w gospodarstwie rolnym o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 2 ha  przeliczeniowe;
-nie podjęła pozarolniczej działalności gospodarczej;
-nie uzyskuje miesięcznie przychodu w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę;
-nie pobiera po ustaniu zatrudnienia świadczenia szkoleniowego;
-nie jest tymczasowo aresztowana i nie odbywa kary pozbawienia wolności.

Statusem są objęte osoby, które uczą się w szkołach dla dorosłych lub szkołach wyższych wieczorowych albo zaocznych. Natomiast statusu osoby bezrobotnej nie mogą nabyć osoby uczące się w systemie dziennym.
  
Jak się zarejestrować?
 
Rejestracja w PUP jest pierwszym ważnym krokiem zmierzającym do uzyskania statusu osoby bezrobotnej. Dlatego warto znać poniższe zasady.
W celu dokonania rejestracji każdy zobowiązany jest do osobistego zgłoszenia się w PUP gdzie otrzyma do wypełnienia kartę rejestracyjną. Informacje w niej zamieszczone zostaną sprawdzone przez pracownika urzędu. Przy czym konieczne jest aby rejestrujący się okazał oryginały następujących dokumentów:

-dowód osobisty;
-dyplom, świadectwo ukończenia ostatniej szkoły (uczelni) albo zaświadczenie o  ukończeniu kursu lub szkolenia;
-świadectwa pracy z całego okresu zatrudnienia oraz inne dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia;
-dokumenty o przeciwwskazaniach do wykonywania określonych prac;
-numeru NIP,
-książeczki wojskowej lub zaświadczenia z WKU.

Każdy kto prowadził własną działalność gospodarczą musi dostarczyć decyzję o wykreśleniu z ewidencji tej działalności a także zaświadczenie ZUS o okresie opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.
Wszyscy, którzy pracowali w niepełnym wymiarze czasu pracy muszą dostarczyć z zakładu pracy zaświadczenie potwierdzające wysokość osiąganego wynagrodzenia za każdy przepracowany miesiąc z informacją o opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy.
Osoby, które pobierały świadczenia z ZUS (zasiłek chorobowy, zasiłek rehabilitacyjny, zasiłek macierzyński) po ustaniu zatrudnienia, muszą dostarczyć zaświadczenie z ZUS potwierdzające okresy ich pobierania wraz z podstawą wymiaru tych zasiłków;
Osoby, które pobierały rentę przekładają decyzję ZUS o wstrzymaniu renty i zaświadczenie o okresie jej pobierania.
Osoby niepełnosprawne powinny dostarczyć także orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez uprawniony organ.
PUP sporządza odpisy lub kserokopie koniecznych dokumentów.

Rejestrujący się własnoręcznym podpisem w obecności pracownika PUP poświadcza prawdziwość danych zawartych w karcie rejestracyjnej.
I tu należy zwrócić szczególną uwagę, że rejestracji nie dokonuje się w przypadku braku wyżej wymienionych dokumentów lub odmowy złożenia podpisu na karcie rejestracyjnej przez osobę rejestrującą się.
  
Zasiłek dla bezrobotnych
 
Spróbujmy odpowiedzieć na pytanie: komu i w oparciu o jakie zasady przysługuje zasiłek dla bezrobotnego. Temat ten budzi wiele emocji i sądzimy, że spotka się z Państwa strony z dużym zainteresowaniem.
Prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje bezrobotnemu zarejestrowanemu we właściwym Powiatowym Urzędzie Pracy. Rejestracja w PUP jest więc warunkiem koniecznym, aby się o niego ubiegać. Dodatkowymi warunkami, które muszą wystąpić równolegle są:

-brak propozycji odpowiedniej pracy
-brak propozycji szkolenia, stażu, przygotowania zawodowego w miejscu pracy, prac interwencyjnych lub robót publicznych.
Konieczne jest przy tym, aby bezrobotny udokumentował, że w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień rejestracji co najmniej 365 dni:
-był zatrudniony i otrzymywał wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego  wynagrodzenia, od którego istnieje obowiązek opłacania składki  na Fundusz Pracy;
-prowadził działalność gospodarczą oraz opłacał składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy;
-przebywał na urlopie wychowawczym udzielonym na podstawie odrębnych przepisów;
-został zwolniony po odbyciu zasadniczej służby wojskowej, jeżeli okres jej odbywania wynosił co najmniej 240 dni;
-opłacał składkę na Fundusz Pracy w związku z zatrudnieniem lub wykonywaniem innej pracy zarobkowej za granicą u pracodawcy zagranicznego;
-był zatrudniony za granicą i przybył do Rzeczypospolitej Polskiej jako repatriant;
-pobierał rentę z tytułu niezdolności do pracy, rentę szkoleniową, świadczenie rehabilitacyjne albo po ustaniu zatrudnienia zasiłek chorobowy, macierzyński lub  opiekuńczy, jeżeli podstawę wymiaru tych zasiłków stanowiła kwota w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia;
-świadczył usługi na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia, albo współpracował przy wykonywaniu tych umów, jeżeli podstawę wymiaru składek na
ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Jeżeli bezrobotny spełni równocześnie kilka warunków uprawniających go do pobierania zasiłku to przysługuje mu wybór podstawy jego przyznania. Warto dodać, że do okresu wymaganego do nabycia prawa do zasiłku zalicza się także okresy zatrudnienia w państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Na obszarze działania PUP w Przasnyszu okres pobierania zasiłku wynosi 6 miesięcy.
Przysługuje on bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy:
-po upływie 7 dni od dnia rejestracji;
-po upływie 90 dni od dnia zarejestrowania się, jeżeli w okresie 6-ciu miesięcy przed zarejestrowaniem się w PUP bezrobotny rozwiązał stosunek pracy (służbowy)  za wypowiedzeniem, albo na mocy porozumienia stron;
-po upływie 180 dni od dnia zarejestrowania się, jeżeli w okresie 6-ciu miesięcy poprzedzających rejestrację w PUP spowodował rozwiązanie ze swojej winy  stosunku pracy lub stosunku służbowego bez wypowiedzenia;
-po upływie okresu, za który bezrobotny otrzymał ekwiwalent, odprawę, odszkodowanie lub świadczenie szkoleniowe.
Warto wiedzieć, że okres pobierania zasiłku ulega skróceniu o okres zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych, robót publicznych oraz o okres odbywania stażu lub przygotowania zawodowego w miejscu pracy, przypadających na okres, w którym przysługiwałby zasiłek, a także o okresy nie przysługiwania zasiłku z powodu karencji 90 i 180 dni.
  
Wysokość zasiłku
 
Bezrobotnemu, który spełnił warunki konieczne do  przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnych i którego łączny okres zatrudnienia wynosi:
-mniej niż 5 lat przysługuje zasiłek w wysokości 80% zasiłku podstawowego;
-od 5 do 20 lat - 100% zasiłku podstawowego;
-co najmniej 20 lat - 120% zasiłku podstawowego.
Warto tu zaznaczyć, że zasiłki podlegają waloryzacji z dniem 1 czerwca o wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku.
Zasiłki wypłaca się w okresach miesięcznych z dołu.
Należy pamiętać, że bezrobotny, który utraci status na okres krótszy niż 365 dni z powodu podjęcia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub uzyskiwania przychodu w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia i zarejestruje się w PUP w okresie 7 dni od ustania tych okoliczności oraz przedłoży dokumenty potwierdzające w/w okresy, posiada prawo do zasiłku na okres skrócony o pobrany wcześniej zasiłek.

Podkreślić należy, że bezrobotny utraci prawo do zasiłku gdy:
-upłynie okres, na który został przyznany;
-odmówi bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia,
 szkolenia, stażu, przygotowania zawodowego w miejscu pracy czy też podjęcia prac
 interwencyjnych lub robót publicznych;
-w okresie do 30 dni będzie przebywał za granicą lub pozostawał w innej sytuacji
 powodującej brak gotowości do pracy.
Wytworzył:
Udostępnił:
Chachulski Zbigniew
(2007-02-13 11:58:52)
Ostatnio zmodyfikował:
Chachulski Zbigniew
(2007-02-13 12:00:54)

       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki