EFS


 Europejski Fundusz Społeczny       EFS

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym Unia Europejska (UE) wprowadziła „bagaż pomocy" chcąc zapobiec powiększaniu się różnic i wspomóc biedniejsze rejony Europy. W tym celu utworzyła tzw. fundusze strukturalne, funkcjonujące na terenie Unii Europejskiej od 1960 roku. Polska jako członek Unii Europejskiej także realizuje zadania funduszy strukturalnych.
 
Europejski Fundusz Społeczny (EFS) jest najstarszym i najważniejszym funduszem strukturalnym Unii Europejskiej. Został ustanowiony na bazie traktatów rzymskich w 1957 roku, wówczas powołano Europejską Wspólnotę Gospodarczą (EWG). Podstawowym aktem prawnym regulującym funkcjonowanie EFS jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady z 12 lipca 1999 roku w sprawie Europejskiego Funduszu Społecznego (1784/1999/WE).
 
Większość środków EFS jest między innymi przeznaczona na walkę z długotrwałym bezrobociem, m. in. przez działania na rzecz zwiększania zatrudnienia i wyrównywania szans w dostępie do rynku pracy. Zadania realizowane w ramach tego działania rozciągają się na dwóch płaszczyznach: przeciwdziałania bezrobociu (zwłaszcza bezrobociu długotrwałemu i bezrobociu wśród młodzieży) oraz rozwoju zasobów ludzkich (budowanie społeczeństwa otwartego i wykształconego).
 
Powiatowy Urząd Pracy w Przasnyszu czynnie realizuje zadania EFS poprzez aktywne formy walki z bezrobociem w ramach których oferuje następujące usługi:
 -
szkolenia;
 -
pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe, informację zawodową;
 -
staże;
 -
dofinansowanie zatrudnienia;
 - udzielenie finansowego wsparcia na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
 
Sfinansowane w ramach EFS mogą być tylko te dziania, które są konkretnie i czasowo określone w projektach. Gdzie wyznaczone są szczegółowo cele, etapy realizacji oraz przewidywane efekty. Obecnie realizowane są dwa działania na podstawie podpisanych porozumień między Wojewódzkim Urzędem Pracy w Warszawie a Starostwem Powiatowym w Przasnyszu.
 
W ramach Działania 1.2 Perspektywy dla młodzieży, głównym celem jest udzielenie możliwie pełnego wsparcia poprzez działania wspierające i promujące zatrudnienie oraz samozatrudnienie młodzieży, w tym absolwentom wszystkich typów szkół tak, aby nie stawali się i nie pozostawali bezrobotnymi.
 
Wszystkim osobom młodym zostaną zaoferowane aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu przed upływem 6-tego miesiąca od zarejestrowania się w urzędzie pracy. 
 
Zgodnie z nowymi Wytycznymi polityki zatrudnienia Rady UE pomoc zaadresowana  jest do:

 -
młodzieży poniżej 25 roku życia, bezrobotnej przez okres do 6 miesięcy,
 -
młodzieży poniżej 25 roku życia, bezrobotnej przez okres od 6 do 24 miesięcy,
 -
bezrobotnych absolwentów wszystkich typów szkół,
 -
osób poniżej 25 roku życia, zarejestrowanych jako bezrobotni przez okres do 24 miesięcy, chcące rozpocząć działalność gospodarczą.
 
W ramach kolejnego Działania 1.3 Przeciwdziałanie i zwalczanie długotrwałego bezrobocia, głównym celem jest ograniczenie zjawiska długotrwałego bezrobocia i jego przyczyn poprzez wsparcie dla osób bezrobotnych i długotrwale bezrobotnych w zakresie reintegracji zawodowej, tak aby nie wypadły z rynku pracy oraz wsparcie dla otoczenia społecznego tych osób. W ramach działania wszystkim bezrobotnym osobom powyżej 25 roku życia (z wyjątkiem absolwentów szkół wyższych) zaoferowane będą aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu przed upływem 12-ego miesiąca od zarejestrowania się w urzędzie pracy. 
 
Pomoc zaadresowana jest do:
 -
osób powyżej 25 roku życia, bezrobotnych przez okres do 12 miesięcy, z wyłączeniem  bezrobotnych absolwentów,
 -
osób powyżej 25 roku życia, długotrwale bezrobotnych (przez okres od 12 do 24 miesięcy) z wyłączeniem bezrobotnych absolwentów.
 
Właściwe wykorzystanie środków EFS może przynieść szereg zmian w funkcjonowaniu rynku pracy;
 -
zmniejszenie stopy bezrobocia:
 -
wzrost liczby osób bezrobotnych uzyskujących zatrudnienie,
 -
wzrost zatrudnienia wśród osób młodych,
 -
wzrost udziału kobiet w ogólnej liczbie zatrudnionych,
 -
wzrost liczby przedsiębiorstw,
 - wzrost udziału osób podnoszących swoje kwalifikacje na rynku pracy

Powiatowy Urząd Pracy w Przasnyszu z dniem 30 czerwca 2006 roku zakończył realizację dwóch programów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego:
z Działania 1.2 - " Pierwsza praca - start w przyszłość "
z Działania 1.3 - " Aktywizacja zawodowa szansą powrotu na rynek pracy "

Obecnie realizujemy również dwa programy współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego:
z Działania 1.2 - " Rynek pracy - rynkiem dla młodzieży "
z Działania 1.3 - " Od bezczynności - do aktywności "
Wytworzył:
Udostępnił:
Chachulski Zbigniew
(2007-02-12 15:43:12)
Ostatnio zmodyfikował:
Chachulski Zbigniew
(2007-02-12 15:43:24)

       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki