Prace społecznie użyteczne

Prace społecznie użyteczne – oznacza to prace wykonywane przez bezrobotnych bez prawa do zasiłku na skutek skierowania przez starostę, organizowane przez gminę w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, organizacjach lub instytucjach statutowo zajmujących się pomocą charytatywną lub na rzecz społeczności lokalnej. 
Gmina sporządza do dnia 31 stycznia każdego roku roczny plan potrzeb w zakresie wykonywania prac społecznie użytecznych i przesyła go właściwemu miejscowo powiatowemu urzędowi pracy, a także właściwemu kierownikowi ośrodka pomocy społecznej.
Plan określa w szczególności:
a)      rodzaje prac społecznie użytecznych,
b)      liczbę godzin wykonywania prac społecznie użytecznych,
c)     liczbę bezrobotnych bez prawa do zasiłku dla bezrobotnych korzystających ze świadczeń z pomocy społecznej, którzy mogą być skierowani do wykonywania prac społecznie użytecznych,
d)     rodzaj i miejsce wykonywania prac z oznaczeniem podmiotów, w których będą organizowane prace społecznie użyteczne oraz ich okresy wykonywania. 
Na wniosek gminy powiatowy urząd pracy może skierować bezrobotnego bez prawa do zasiłku korzystającego ze świadczeń z pomocy społecznej do wykonywania prac społecznie użytecznych na terenie gminy, w której bezrobotny zamieszkuje lub przebywa w wymiarze do 10 godzin w tygodniu. 
Gmina lub podmiot, w którym są organizowane prace społecznie użyteczne niezwłocznie zawiadamia powiatowy urząd pracy i właściwy ośrodek pomocy społecznej w przypadku, gdy bezrobotny:
a)      nie zgłosi się do wykonywania prac
b)      nie podejmie przydzielonej mu pracy
c)      opuści miejsce wykonywania prac
d)      naruszy porządek i dyscyplinę w miejscu wykonywania prac
e)   z własnej winy przerwie wykonywanie prac
Na podstawie tych informacji powiatowy urząd pracy pozbawia statusu bezrobotnego osobę, która dopuściła się w/w naruszeń na okres 90 dni (na podstawie art. 33 ust. 4 pkt 3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).
Pozbawienie statusu wyklucza możliwość skierowania bezrobotnego do wykonywania prac w trakcie tej karencji. 
Bezrobotnemu nie posiadającemu prawa do zasiłku przysługuje świadczenie w wysokości nie niższej niż 6 zł za każdą godzinę wykonywania prac społecznie użytecznych. Świadczenia są wypłacane przez organizatora w okresach miesięcznych z dołu.  
Świadczenie nie przysługuje za okres niewykonywania pracy, w tym za okres udokumentowanej niezdolności do pracy. 
Wykonywanie prac społecznie użytecznych odbywa się na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy powiatowym urzędem pracy (działającego w imieniu starosty) a gminą na rzecz której będą wykonywane. Na wniosek gminy starosta refunduje ze środków Funduszu Pracy do 60% kwoty minimalnego świadczenia.
Starosta może zwrócić bezrobotnemu koszt przejazdu do miejsca wykonywania prac społecznie użytecznych powrotu do miejsca zamieszkania lub pobytu, jeżeli prace, do których został skierowany bezrobotny, są wykonywane poza miejscem jego zamieszkania lub pobytu.
    
Obowiązujące przepisy:
1.     Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
(Dz. U. Nr 99, poz. 1001 z późn. zm.)
2.     Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 października 2005r.
w sprawie trybu organizowania prac społecznie użytecznych  (Dz. U. Nr 210, poz. 1745).
  
Więcej informacji można uzyskać 
w Dziale Rynku Pracy - tel. (29)756-47-39

 

Wytworzył:
Udostępnił:
Chachulski Zbigniew
(2007-02-12 12:15:07)
Ostatnio zmodyfikował:
Chachulski Zbigniew
(2007-10-31 11:24:25)

       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki