Wspieranie pracy w gospodarswie domowym

Definicja:

Pracą zarobkową w gospodarstwie domowym jest wykonywanie na rzecz osób wspólnie zamieszkujących i gospodarujących w takim gospodarstwie, czynności związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego  lub opieką nad osobą zamieszkującą w gospodarstwie domowym nie jest dopuszczalne powierzanie w ramach pracy w gospodarstwie domowym czynności służących potrzebom działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę zamieszkującą w gospodarstwie domowym, także wtedy gdy działalności ta jest wykonywana w lokalu położonym w takim gospodarstwie.

Osobą prowadzącą gospodarstwo domowe jest osoba:
  • wspólnie z innymi osobami zamieszkująca i gospodarująca w takim gospodarstwie  
  • jednoosobowo prowadząca gospodarstwo domowe, która poinformowała Urząd o zamiarze powierzenia bezrobotnemu pracy zarobkowej z bezrobotnym.

Podstawą wykonywania pracy zarobkowej w gospodarstwie domowym przez bezrobotnego jest umowa o świadczenie usług zwana dalej „umową aktywizacyjną”. Umowę aktywizacyjną zawiera się w formie pisemnej.
 
Zasady kierowania do pracy zarobkowej w gospodarstwie domowym
i zawieranie umów aktywizacyjnych
  1. Osoba prowadząca gospodarstwo domowe informuje Powiatowy Urząd Pracy właściwy ze względu na miejsce położenia tego gospodarstwa o możliwości podjęcia przez bezrobotnego pracy zarobkowej w jej gospodarstwie domowym oraz o swoich wymaganiach warunkujących powierzenie takiej osobie pracy zarobkowej w gospodarstwie domowym.
     
  2. Powiatowy Urząd Pracy może skierować bezrobotnego do wykonywania pracy zarobkowej w gospodarstwie domowym, jeżeli w wyniku propozycji powiatowego urzędu pracy lub z własnej inicjatywy uprzednio wyraził gotowość podjęcia pracy zarobkowej w gospodarstwie domowym, składając oświadczenie w tej sprawie.
     
  3. Nie jest dopuszczalne:

    a) pozostawanie bezrobotnego stroną więcej niż jednej umowy  aktywizacyjnej,

    b) zawarcie umowy aktywizacyjnej między osobami pozostającymi ze sobą w stosunku pokrewieństwa do drugiego stopnia lub powinowactwa do drugiego stopnia.
     
  4. Zawarcie umowy aktywizującej podlega zgłoszeniu do Powiatowego Urzędu Pracy właściwego dla miejsca zamieszkania lub pobytu bezrobotnego; do zgłoszenia dołącza się kopię zawartej umowy.
      
  5. Zgłoszenie o którym mowa w pkt.4 dokonuje osoba prowadząca gospodarstwo domowe, która zawarła umowę aktywizującą.
     
  6. Powiatowy Urząd Pracy prowadzi rejestr umów aktywizujących zawartych z bezrobotnymi.

Wydawanie zaświadczeń

Powiatowy Urząd Pracy wydaje osobie prowadzącej gospodarstwo domowe, która zawarła umowę aktywizacyjną, zaświadczenie potwierdzające zarejestrowanie tej umowy w celu udokumentowania uprawnień do odliczenia od podatku dochodowego od osób fizycznych, o którym mowa w:
  • art. 27e ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.);
     
  • art. 14b ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930, z późn. zm.).
Podstawa Prawna
  • Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ( Dz.U. Nr 99 poz.1001 z późn. zm.)
Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu:
(029) 7564737 lub w pokoju Nr 4
Wytworzył:
Udostępnił:
Chachulski Zbigniew
(2007-02-12 12:10:49)
Ostatnio zmodyfikował:
Chachulski Zbigniew
(2007-02-12 12:13:33)

       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki