Jednorazowe środki na podjęcie dzialalności gospodarczej

O jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej mogą się ubiegać osoby bezrobotne zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Przasnyszu, które zamierzają podjąć działalność gospodarczą.
 
Zgodnie z art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2004 r. Nr 99, poz. 1001 z późn. zm.) Starosta ze środków Funduszu Pracy może:
 
  • przyznać bezrobotnemu jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związane z podjęciem tej działalności, w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 5-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia, a w przypadku gdy działalność jest podejmowana na zasadach określonych dla spółdzielni socjalnych, wysokość przyznanych bezrobotnemu środków nie może przekroczyć 3-krotnego przeciętnego wynagrodzenia na jednego członka założyciela spółdzielni oraz 2-krotnego przeciętnego wynagrodzenia na jednego członka przystępującego do spółdzielni socjalnej po jej założeniu.
 
Osoba bezrobotna ubiegająca się o przyznanie jednorazowo środków z FP na podjęcie działalności gospodarczej musi spełniać następując warunki:
 
  • w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, szkolenia, stażu, przygotowania zawodowego w miejscu pracy, wykonywana prac społecznie użytecznych, interwencyjnych lub robót publicznych,
  • nie otrzymała w okresie 5 lat poprzedzających złożenie wniosku pożyczki z Funduszu Pracy lub z innych funduszy publicznych na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej,
  • nie otrzymała dotychczas z Funduszu Pracy bezzwrotnych środków na podjecie działalności gospodarczej,
  • nie prowadziła działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku,
  • nie była w okresie 2 lat przed dniem złożenia wniosku skazana za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu.
 
 
W celu otrzymania jednorazowo środków z Funduszu Pracy, na podjęcie działalności gospodarczej osoba  bezrobotna musi złożyć wniosek do starosty (właściwego ze względu na miejsce zamieszkania) określając w nim m.in.:
 
  • kwotę o jaką się ubiega,
  • rodzaj zamierzonej działalności gospodarczej,
  • kalkulację kosztów związanych z podjęciem działalności w okresie od dnia zawarcia umowy do 30 dnia od dnia podjęcia działalności gospodarczej oraz źródła ich finansowania,
  • szczegółową specyfikację i harmonogram zakupów w ramach wnioskowanych środków,
  • proponowaną formę zabezpieczenia zwrotu środków,
  • przewidywane efekty ekonomiczne prowadzenia działalności gospodarczej.
 
 
Bezrobotny zamierzający przystąpić do istniejącej spółdzielni socjalnej powinien załączyć do wniosku pismo tej spółdzielni, w którym poświadczy ona przyjęcie bezrobotnego jako jej członka, po wniesieniu wpłaty w wysokości określonej w tym piśmie. Poza tym spółdzielnia musi potwierdzić, że nie zalega z opłacaniem składek, innych danin publicznych oraz, że nie ma nieuregulowanych w terminie zobowiązań cywilnoprawnych.
 
O uwzględnieniu lub odmowie uwzględnienia wniosku bezrobotnego, starosta powiadamia wnioskodawców w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku, a następnie – w przypadku uwzględnienia wniosku – zostaje zawarta umowa.

Umowa o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej powinna zawierać w szczególności zobowiązanie bezrobotnego do:
 
  • rozpoczęcie działalności gospodarczej w okresie 14 dni od dnia podpisania umowy,
  • wydatkowania w okresie od dnia zawarcia umowy do 30 dnia od dnia podjęcia działalności gospodarczej, zgodnie z przeznaczeniem środków otrzymanych przez bezrobotnego
  • zwrotu w ciągu 30 dni od dnia otrzymania wezwania starosty , przyznanych środków wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia ich uzyskania jeżeli:
    a) otrzymane środki wykorzysta niezgodnie z przeznaczeniem,
    b) będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres krótszy niż 12 miesięcy,
    c) podejmie zatrudnienie  w okresie pierwszych 12 miesięcy prowadzenia działalności,
    d) naruszy inne warunki umowy.
 
Więcej informacji można uzyskać 
w Dziale Rynku Pracy
pok. Nr 4 - tel. 029 756 47 37
 
      Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 20.04.2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr  99, poz. 1001 z 2004r. z późniejszymi zmianami),
  • RMPiPS z dnia 21 listopada 2005 roku w sprawie szczegółowych warunków i trybu dokonywania refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej oraz form zabezpieczenia zwrotu otrzymanych środków (Dz.U.05.236.2002 z późn. zm.)
Wytworzył:
Udostępnił:
Chachulski Zbigniew
(2007-02-12 11:52:35)
Ostatnio zmodyfikował:
Chachulski Zbigniew
(2007-02-12 11:58:47)

       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki